„Maria Paszyńska w swojej książce pokazała nam znaną już historię od innej strony. Nie poświęca wiele miejsca romansom i namiętności czy dworskim spiskom – jest przede wszystkim wojna i jej brutalna realność: śmierć, poświęcenie, strach. To coś innego, ciekawego, fascynującego i odświeżającego. Książka, którą naprawdę warto przeczytać jeśli interesujemy się historią rządów Sulejmana, ale też chcemy poznać ludzi, którzy go otaczali i sprawowali władzę razem z nim.”
„Fabuła jest interesująca, pokazuje świat z nieoczywistej perspektywy kogoś kto, pomimo wysokiego stanowiska, jest tylko niewolnikiem, z oddaniem służącym Imperium, które odebrało go rodzicom. Autorka bardzo plastycznie oddaje osmańską rzeczywistość, w czym pomaga jej choćby odwoływanie się do języka epoki. ”
„Cień sułtana to idealna pozycja dla czytelnika spragnionego dobrej, nieszablonowej opowieści opartej na solidnych historycznych podstawach. Jest barwnie, przejmująco, trochę krwawo, ale bardzo wciągająco i egzotycznie. Maria Paszyńska po raz kolejny pokazała, że nie ma talent do tworzenia niezwykłych historii, w których trudno odnaleźć granicę między fikcją, a prawdą. Jestem pewna, że losy wielkiego wezyra Sokollu pochłoną Was bez reszty, a znaczenie słowa wolność nabierze całkiem nowego wymiaru. Gorąco polecam.”
„Siłą dobrej powieści historycznej nie jest jedynie zgodność z faktami, dla której konieczna jest mrówcza praca autora w archiwach. Dobra powieść historyczna potrafi przede wszystkim kusić odpowiedziami na znaki zapytania, zapełniać puste miejsca na kartach historii intrygującymi wątkami. Tak naprawdę pociąga nas nie to, co znane z oficjalnych źródeł i pism, a to, co działo się za kulisami historii.(…)Książka “Cień Sułtana” wspaniale łączy fakty historyczne z literacką fikcją – albo tym, co wcale nie musi być fikcją. Z niecierpliwością czekam na kolejną część powieści, w której – jak wiemy z historii – z pewnością będą przedstawione rządy Selima II, a raczej wezyra Mehmeda Sokollu i sułtanki Nurbanu.”